Villeneuve: Nastoletni kierowcy negatywnie wpływają na wizerunek F1
Kanadyjczyk nie chciał prognozować, jak w debiutanckim sezonie poradzi sobie Lance Stroll.
14.12.1609:34
2004wyświetlenia
Mistrz świata z 1997 roku - Jacques Villeneuve uważa, że pojawianie się w Formule 1 nastoletnich kierowców negatywnie wpływa na wizerunek sportu.
W ubiegłym roku Max Verstappen został najmłodszym w historii kierowcą F1, debiutując w GP w wieku 17 lat. W nadchodzącym sezonie kierowcą Williamsa będzie z kolei Lance Stroll, który stanie na starcie w wyścigu w Melbourne mając 18 lat. Obaj zawodnicy awansowali do Formuły 1 prosto z europejskiej F3.
Ogólnie rzecz ujmując ich bagaż nie jest jeszcze całkowicie wypełniony. W normalnych okolicznościach awansujesz do Formuły 1 z w połowie pełnym bagażem i sam musisz zadbać o drugą połowę. Teraz kierowcy pojawiają się w F1 z bagażem, który ma jeszcze metkę ze sklepu i nigdy nie był otwierany! To źle. Nie ma znaczenia jak bardzo jesteś utalentowany, bo to Formuła 1, to królowa sportów motorowych. Czegoś więc brakuje. Możesz mieć talent, możesz być superszybki, ale kreuje to nieodpowiedni obraz. Awans do Formuły 1 powinien sprawiać trudności, ale tak nie jest- przyznał.
Odnosząc się do zatrudnienia przez Williamsa swego rodaka - Lance'a Strolla, Villeneuve powiedział:
Jest superszybki, ale nie wiemy jak wygląda jego przygotowanie mentalne lub psychologiczne. F1 to zupełnie inny świat. Po raz pierwszy w swej karierze Lance może nie znajdować się w najlepszym bolidzie i najlepszym zespole, gdzie wszystko zapewniałoby mu możliwość odnoszenia zwycięstw. Tu będzie trudno. Nie wiemy, jak na to zareaguje. Ma dobrą wiedzę, wypowiada się tak jak trzeba, więc może dojrzeć i stać się wspaniałym kierowcą, albo po prostu zaliczyć upadek. Nie wiemy.
Kanadyjczyk dodał, że rozumie powody, dla których Stroll tak wcześnie zadebiutuje w serii Grand Prix.
To bez znaczenia. Ma na to pieniądze, więc po co czekać? Dlaczego miałby marnować sezon w GP2, ryzykując brakiem zwycięstw lub niszczeniem swego wizerunku?
KOMENTARZE