Todt: Tylko trzy zespoły odczują wprowadzenie limitów budżetowych

Francuz cieszy się jednak z postawienia pierwszego kroku w tym zakresie.
14.10.1910:50
Nataniel Piórkowski
1397wyświetlenia
Embed from Getty Images

Prezes FIA - Jean Todt uważa wprowadzenie limitów budżetowych za sukces, nawet pomimo tego, że realnie odczują je tylko trzy najsilniejsze zespoły F1.

Według aktualnej propozycji podstawa wyścigowego budżetu każdego z zespołów ma wynosić 175 milionów dolarów rocznie. Ograniczeniem finansowym nie będą objęte pewne istotne wyjątki.

Todt potwierdził, że negocjacje w sprawie limitów budżetowych były długim i trudnym procesem. Dodał także, że jego zdaniem należy dążyć, by w przyszłości zespoły wydawały jeszcze mniej pieniędzy.

Najważniejsze jest to, że w końcu osiągnęliśmy ogólne porozumienie. To już coś. Wspominałem jednak, że moim zdaniem obecny limit budżetowy jest zbyt wysoki.

Wydaje mi się, że nie będzie on miał żadnego wpływu na siedem z dziesięciu zespołów. Odczują go tylko trzy ekipy. Wciąż jednak doprowadzi to do zredukowania straty tych siedmiu zespołów do trzech najsilniejszych rywali. To coś pozytywnego.

Pośród wspomnianych wcześniej wyjątków znalazły się wynagrodzenia dla kierowców oraz najważniejszych pracowników, 15 milionów dolarów na dostawy jednostek napędowych, wydatki marketingowe, obsługa gości oraz podróże i zakwaterowanie.

Niektóre wydatki zostały wykluczone z limitu, ale najważniejsze jest to, że postawiliśmy pierwszy krok. Cieszę się, że w końcu porozumieliśmy się w sprawie tej inicjatywy. Dzięki temu prościej będzie postawić drugi krok - podkreślił Todt.