F1 rozważa wprowadzenie systemu tokenów przy rozwoju bolidów

Pula punktów ograniczających zmiany w konstrukcji obowiązywałaby w latach 2020-21.
07.04.2015:22
Mateusz Szymkiewicz
813wyświetlenia
Embed from Getty Images

Formuła 1 rozważa wprowadzenie systemu tokenów, który ograniczyłby rozwój bolidów w latach 2020-21.

W ostatnich tygodniach ustalono, że obecny zestaw przepisów technicznych zostanie utrzymany do końca 2021 roku. Jest to efekt porozumienia między zespołami a organami zarządzającymi F1, które obawiają się kryzysu finansowego spowodowanego koronawirusem.

Warunkiem było jednak zamrożenie rozwoju podwozia, wybranych elementów mechanicznych oraz przekładni. Teraz Motorsport.com informuje, że Formuła 1 może powrócić do systemu tokenów i zespoły otrzymałyby wolną rękę w doborze obszaru bolidu, który chcą rozwijać. Propozycja ta ma wynikać z nieporozumień między ekipami, które proponują zamrożenie różnych obszarów.

Tokeny obowiązywały w pierwszych latach hybrydowej ery silników. W sezonach 2015 oraz 2016 ekipy mogły dokonywać zmian w jednostkach na poziomie 32 tokenów. Mimo to FIA zdecydowała się porzucić ten system od 2017 roku, chcąc pozwolić Ferrari, Renault i Hondzie na zredukowanie straty do Mercedesa.

Kolejne zmiany mogą dotyczyć jeszcze większych ograniczeń czasu pracy w tunelu aerodynamicznym oraz CFD. Ponadto nie zanosi się, by Formuła 1 rozpoczęła sezon 2020 w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, co poskutkuje wydłużeniem okresu obowiązkowego zamknięcia fabryk.