Doohan zwycięzcą pierwszego wyścigu F2 na Silverstone

Członek akademii Alpine okazał się najszybszy na mokrym torze.
02.07.2218:58
Jakub Ziółkowski
403wyświetlenia


Jack Doohan wygrywa sprint na mokrym torze Silverstone odnosząc tym samym swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 2. Australijczyk utrzymał za sobą Ayumu Iwasę, a także trzeciego Enzo Fittipaldiego.

Warunki wyścigowe były podobne do tych z kwalifikacji Formuły 1. Kierowcy ruszyli do okrążenia rozgrzewkowego za samochodem bezpieczeństwa. Po dwóch kółkach Bernd Maylaender wrócił do alei serwisowej, a kierowcy ruszyli do wyścigu. Sędziowie zdecydowali się w tym wypadku na lotny start.

Daruvala utrzymał prowadzenie przed Fittipladim i Vipsem. W klasyfikacji początkowo nie doszło do wielu wymian pozycji, chociaż Hauger stracił dwunastą pozycję na rzecz Hughesa. Na następnym kółku Verschoor wyprzedził Nissany'ego i wskoczył na czternastą lokatę. Po chwili wspaniałą walkę o ósmą pozycję stoczyli Drugovich i Vesti — górą był Duńczyk.

Na następnym kółku Hauger odwzajemnił się i wyprzedził Hughesa. Brytyjczyk stracił po chwili kolejną pozycję na rzecz Verschoora. Na czwartym okrążeniu Doohan zbliżył się do trzeciego Vipsa, który wyraźnie odstawał tempem od czołowej dwójki. Na następnym kółku Australijczyk wyprzedził kierowcę Hitecha i rzucił się w pogoń za Daruvalą i Fittipaldim. Vips natomiast znalazł się pod naciskiem ze strony Iwasy.

Na szóstym okrążeniu nastąpiło do zmiany prowadzenia, kiedy Daruvala został wyprzedzony przez Fittipaldiego. Hindus ewidentnie miał problemy z przyczepnością, bo po chwili stracił kolejną pozycję na rzecz Doohana. Na tym samym kółku Iwasa wyprzedził Vipsa odważnym ruchem po zewnętrznej zakrętu Woodcote.

Na następnym okrążeniu Doohan wyprzedził Fittipaldiego, który wyjechał poza tor w trzecim zakręcie. Realizator z trudem nadążał za akcją na torze — po chwili okazało się, że Liam Lawson uszkodził swoje przednie skrzydło w walce z kierowcami ART - Pourchaire'em i Vestim. Nowozelandczyk zjechał po chwili do swoich mechaników i wypadł z walki o punkty.

Fittipaldi wkrótce ponownie wypadł z toru i stracił tym samym drugą lokatę na rzecz Iwasy. Czwarty był Daruvala, który miał za sobą Pourchaire'a i Vipsa — Estończyk został w międzyczasie upomniany za przekraczanie limitów toru. Na 10. okrążeniu Pourchaire wyprzedził Daruvalę w ostatniej szykanie i wskoczył na czwartą pozycję. Vesti analogicznym ruchem w pierwszej szykanie wyprzedził Vipsa, który został w tym samym czasie ukarany karą pięciu sekund za kolejne naruszenie limitów toru. Na 12. okrążeniu Drugovich wcisnął się po wewnętrznej Vipsa i awansował na siódme miejsce.

Na następnym kółku Marino Sato zjechał z toru z problemem technicznym. Jak się później okazało, był on jedynym kierowcą, który nie ukończył dzisiejszego wyścigu. Jego zespołowy partner, Jack Doohan uciekał Iwasie. Na trzy okrążenia przed końcem Drugovich był już piąty — po wcześniejszym uporaniu się z Vestim, Brazylijczyk wyprzedził Daruvalę. Do końca rywalizacji Hindus stracił jeszcze dwie pozycje, spadając za Vestiego oraz Sargeanta.

Pod koniec wyścigu Iwasa zaczął znacząco odrabiać straty do prowadzącego Doohana. Japończyk rozpoczął ostatnie okrążenie z ponad dwusekundową stratą do Australijczyka. Doohan utrzymał jednak prowadzenie i wygrał o zaledwie 0,9 sekundy przed Iwasą. Trzeci był Fittipaldi, a za podium znaleźli się: Pourchaire, Drugovich, Vesti, Sargeant, Daruvala, Armstrong i Verschoor. Kara czasowa zepchnęła Juriego Vipsa z 10. na 12. pozycję, za Jake'a Hughesa.