FIA potwierdza dalsze zainteresowanie ze strony Porsche

Termin zgłoszeń nowych producentów na sezon 2026 upłynął 15 października.
21.10.2208:12
Mateusz Szymkiewicz
589wyświetlenia
Embed from Getty Images

FIA potwierdza, że Porsche nadal wykazuje zainteresowanie dołączeniem do stawki Formuły 1.

Niemiecki producent był o krok od zawarcia partnerstwa z Red Bullem, w ramach którego wspólnie z działem Powertrains przygotowałby jednostkę na sezon 2026. Finalnie stajnia z Milton Keynes zrezygnowała z umowy z Porsche, nie chcąc zgodzić się na sprzedaż udziałów oraz wprowadzenie przedstawicieli koncernu do zarządu.

Formuła 1 pozostaje dla nas interesującą serią wyścigową - mówił Lutz Meschke, dyrektor finansowy Porsche. Rozglądamy się teraz za innymi wartościowymi opcjami. Nie chcemy sobie pozwolić, by ktoś wywierał na nas presję i oczekiwał podjęcia decyzji, która nie będzie dla nas przekonywująca.

Prezes FIA - Mohammed bin Sulayem, komentując brak zgłoszenia na sezon 2026 ze strony Porsche, które mogło wpłynąć najpóźniej do 15 października, powiedział: W sierpniu na Spa-Francorchamps otrzymaliśmy potwierdzenie ze strony Audi, iż dołączy do stawki Formuły 1 jako dostawca silników od 2026 roku. Ogłoszenie to było dowodem na słuszność ciężkiej pracy wykonanej nad nowym regulaminem przez akcjonariuszy. Warto podkreślić, iż Porsche wciąż prowadzi rozmowy z zespołami F1.

Auto Motor und Sport sugeruje, iż producent ze Stuttgartu może negocjować partnerstwo z McLarenem oraz Andrettim, jednakże dopiero od sezonu 2027. W przypadku Astona Martina problemem ma być brak woli Lawrence'a Strolla do konstruktywnych rozmów, natomiast Williams ma być postrzegany jako nieperspektywiczna opcja.