Doohan zwycięża w głównym wyścigu na Hungaroringu

Drugi na mecie Vesti zdołał nieco odskoczyć od Pourchaire'a w klasyfikacji generalnej.
23.07.2311:09
Maciej Wróbel
731wyświetlenia
Embed from Getty Images

Jack Doohan odniósł bardzo pewne zwycięstwo podczas głównego wyścigu Formuły 2 na Węgrzech. Australijczyk nie pozostawił dziś złudzeń swoim rywalom prowadząc od startu do mety. Drugie miejsce zajął Frederik Vesti, który nieco odskoczył od goniącego go w klasyfikacji Theo Pourchaire'a. Najniższy stopień podium wywalczył Victor Martins.

Doohan wystartował solidnie z pierwszego pola i bez większych trudności utrzymał prowadzenie na dojeździe do pierwszego zakrętu. Świetny start zaliczył z kolei Frederik Vesti, który zdołał wyprzedzić Martinsa i awansował na drugą pozycję. Na kolejnych trzech pozycjach bez zmian - czwarty był Pourchaire, a za Francuzem podążali Hadjar i Iwasa. Nienajlepszy początek zawodów zaliczył natomiast Oliver Bearman, który na pierwszym kółku stracił dwie pozycje na rzecz Dennisa Haugera i Enzo Fittipaldiego. Na czwartym okrążeniu z powodu usterki udział w wyścigu zakończył Clement Novalak.

Pierwsza piątka szybko zaczęła oddalać się od Ayumu Iwasy, który był najwyżej plasującym się kierowcą, który rozpoczął zmagania na twardszej mieszance. Kolejnymi, którzy zdecydowali się na taki krok byli Bearman, Daruvala, Leclerc oraz grupa zawodników z końca stawki - Benavides, Stanek, Maini i Cordeel. Na ósmym kółku w boksach zameldował się pierwszy kierowca, a był nim jadący na czternastej pozycji Zane Maloney. Jako pierwsi ze ścisłej czołówki, na trzynastym i czternastym okrążeniu, na zmianę opon zjechali Hadjar i Pourchaire.

Po półmetku rywalizacji czołowa trójka - Doohan, Vesti i Martins - nadal nie odbyła obowiązkowej wizyty w boksach, na co - widząc, jak spisuje się miękka mieszanka - na 20. kółku dość niespodziewanie zdecydował się jadący Ayumu Iwasa. Okrążenie po Japończyku na podobny krok zdecydowali się Bearman, Leclerc i Maini. Na 23. kółku w końcu zjechał Vesti, na 24. Martins, a na 25. Doohan. Pierwsza trójka powróciła na tor w niezmienionej kolejności, podczas gdy Hadjar zdołał przeskoczyć Pourchaire'a i znalazł się na czwartej pozycji. Tego ostatniego w bardzo szybkim tempie doganiał jadący na miękkich oponach Iwasa.

Japończyk zrobił dobry użytek ze swojego ogumienia i na 26. kółku zdołał wyprzedzić Pourchaire'a w trzecim zakręcie. Następnie kierowca zespołu DAMS rozpoczął pogoń za czwartym Hadjarem, do którego na dziewięć kółek przed metą tracił niespełna dwie sekundy. Na czele stawki wyścig zdawał się natomiast być już rozstrzygnięty - kilka kółek po postoju Jack Doohan zaczął wykręcać najlepsze czasy okrążeń, powiększając tym samym przewagę nad drugim Vestim do ponad siedmiu sekund. Trzeci Martins tracił z kolei do Duńczyka już przeszło trzy sekundy.

Na początku 35. kółka Ayumu Iwasa zdołał wreszcie uporać się z Isackiem Hadjarem i była to ostatnia zmiana w punktowanej dziesiątce. Jack Doohan niezagrożony dojechał tymczasem do mety i odniósł tym samym swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie 2023. Vesti i Martins uzupełnili skład podium, a kolejne punktowane pozycje zajęli Iwasa, Hadjar, Pourchaire, Hauger, Fittipaldi, Correa i Verschoor.

Klasyfikacja generalna po dziewięciu z trzynastu rund:
1. Vesti - 153 punkty; 2. Pourchaire - 142; 3. Iwasa - 132; 4. Martins - 105; 5. Doohan - 100; 6. Bearman - 94; 7. Hauger - 76; 8. Verschoor - 76; 9. Fittipaldi - 72; 10. Maloney - 66